Stan Brakhage, 1933’de doğdu 2003 yılında göçtü. 20. yüzyılın en önemli deneysel film-yapımcısıdır. 16mm, 8mm, 35mm ve IMAX formatlarında “pure cinema” olarak adlandırdığı türde pek çok çeşit örnek verdi. 50’lerde, New York ve San Francisco’da şiir, mitoloji ve düşsellik deneyimlerini temel alıp kendi kişisel sinemalarını yaratmaya çalışan birçok film yapımcısından biriydi. 1957’de yaptığı “Anticipation of Night” onun için ve bağımsız filmcilik için bir dönüm noktasıydı. Çünkü görü/ş’ü işinin tam merkezine yerleştiriyordu. 4,5 saatlik “The Art of Vision”, yapımcısı tarafından “görsel bir şölen” olarak tanımlandı.

Window Water Baby Moving, Brakhage’in Kasım 1958’de filme çekip, 1959’da yayınladığı, ilk çocuğunun doğumunu konu edinen bir kısa film. Filmde, bebeğin doğumu ilginç ayrıntılarla veriliyor. O dönemde hastanelere kamerayla girmek yasakmış, ayrıca karısının da hastane korkusu olduğu söylenir. Bu nedenle doğum evde gerçekleşir, film de o odada çekilir.

Film, ayrıntılara yaklaştırıyor. Yaklaştıkça, hem dehşete düşebilir, hem de yeryüzünün en büyük mucizelerinden birine tanık olmanın metafizik doygunluğuna ulaşılabilir. Her yönüyle ilginç bir tecrübe. Yaşananların evrensel şiirselliğini dış etkiyle yansıtma çabasının gereksizliğinden, filmde görüntüler estetik devinimlerle süslenmemiş ve ses kullanılmamış. Ortaya, mucizeyi anlatan avangard bir kısa film çıkmış.

Derler ki, bu film, eşlerin, hastanede doğum yapan annelerin yanına girip doğuma eşlik edebilmenin, yaşananları filme çekebilmenin önünü açmıştır.