Bilmeyen varsa, Bansky, dünyanın çeşitli şehirlerinde duvarları stencil bazlı provekatif sanat çalışmalarıyla bezeyen, kimliği gizli bir şahıstır. Eylül ayı başında, Exit Through the Gift Shop isimli filmiyle sokak sanatını sinemaya da taşımış oldu. İsimdeki gönderme, alışveriş merkezlerinin çıkış kısımlarına konuşlandırılan hediyelik eşya dükkanlarına yönelik.

Bansky’nin isim rüşveti
Filmin ilginç bir yanı da, aynı isimli bir İngiliz grup olmasıydı. Bansky grubun varlığından daha sonra haberdar olduğunu, isim karışıklığından dolayı özür dilediğini belirten bir mektup yazıp, gruptan nazikçe başka bir isimle çalışmalarını sürdürmelerini istemiş. Karşılığında 200.000 pound değerinde bir resim alacaklarını ekleyince grup ismini Brace Yourself (feci) yapmış. Söz konusu resim yan sütunda görülebilir.

Filmin ilk gösterimi Sundance’de yapıldı. Şu sıralar ABD’de belirli sinema salonlarında izlenebiliyor. Türkiye’ye gelir mi bilinmez. Filmin açılışında kapşonlu bir adam (gerçekten Bansky mi bilinmiyor), projenin normalde kendisi hakkında bir film yapmak isteyen belgeselcinin sokak sanatında Bansky’den daha ilginç figürlere denk gelmesinin hikayesini anlatıyor.

Los Angeles’ta vintage nesneler dükkanı işleten, her anını kayda alan, hafif kırık bir Fransız abi [Thierry Guetta] kafayı grafiticilere ve sokak sanatçılarına takıp, ne yapıyorlarsa filme çekiyor. Kırık fransızın kuzeni de bir sokak sanatçısı, ismi Space Invader. Bu uzay istilacısı-sokak sanatçısı kuzen, kırık fransıza kendisi illegal grafiti yaparken çekim yapmasına izin veriyor. Bu arada diğer sokak sanatçılarıyla da tanıştırıyor. Guetta sonunda Shepard Fairey ile tanışıyor. Fairey o zaman henüz Obama kampanyasındaki efsaneleşmiş poster tasarımını yapmamış ama sokakları üzerinde Obey/İtaat et yazan Andre the Giant çıkartmalarıyla kaplıyor. [Andre the Giant hakkında Futuristika’da Emrah Doğan’ın yazısı]

Sokak sanatçılarına iyice takıntılı olmaya başlayan Guetta sonunda kafayı Bansky’e takıyor. Onu filme çekmek istiyor. İkili sonunda bir araya geliyorlar ve Guetta bansky’nin birçok çalışmasında ona eşlik edip kayda almaya başlıyor. Bansky sonunda Guetta’ya “bu kadar yeter birader çekme artık” diyip, kayıtları belgesele çevirmek için çalışmasını istiyor. Guetta da bir şekilde sokak sanatçıları arasına katılmış oluyor böylece. Sonunda ortaya çıkan çalışma ise, Exit Through the Gift Shop oluyor.

Favori sahne: Batman’ın babasının dedesi, “Batpuppy 1893”

Bansky
Bansky