Punk öncesi 1972-1976

Britanya’da punk’ın ortaya çıkışıyla işçi sınıfının ekonomik sıkıntıları arasındaki ilişki malum. Altmışlı yıllarda sallanan dünyayı kaçıran kuşak kendi yolunu çizdi. Fakat punk öncesinde Ada’da pub-rock kültürü mevcuttu. Sonradan The Clash, The Damned, Sex Pistols olacak gruplar rock’n’roll’u hızlı ve retro stille icra ediyordu.

 

1976-1978

Punk Londra yeraltı sahnesinden sistemin kucağına bomba gibi bırakıldığında yaşananlar gösterdi ki en büyük düşman muhafazakarlık ve yerleşik sistemdi. Manchester’da the Buzzcocks mevzuyu daha kültürel tavra ve “Kendin Yap” etiğine taşıyordu. Punk’ın kutsal yerleri, konser salonları, reggae ile üçüncü türden yakınlaşmalar, Tanrı Kraliçe’yi korusun ve 1977 yazı…

Post-Punk 1978-1981

1978’den itibaren punk etikten uzaklaşıp şekilci hale büründü ve özellikle Siouxsie Sioux ile punk olmayan punk, punk sonrası hayat doğdu. Mark E Smith sokak şairi oldu, Ian Curtis varoluşun öfkesini muştuladı, Gang of Four ve Wire marksizmden beslenen radikal sol tespitleri öne çıkardı, işçi sınıfı öfkesi ve altkültür olarak futbol Oi! ile mecra buldu, anarko punk Crass, komünalizm dedi.
Her şey oluyor, her şey geçiyordu, yaşam kalıyordu, ne yaparsan yap ama kendin yap. Tavrını göster.