Röportaj: Erman Akçay | Çeviri: Mutlu Yetkin

Merhaba Noah, nasılsın? Kansas Underground’da havalar nasıl, bu  aralar neler yapıyorsun?

Çok şey yapmıyorum açıkçası. Dikkat çekmemeye, o yakalanması çok zor huzuru yakalamaya çalışıyorum. Açıkçası ben Missouri’de yaşıyorum, Kansas’ta değil. Kansas’tan mümkün olduğunca uzak olmaya çalışıyorum. Kişisel anlamda bu yıl şimdiye kadar benim için boktandı. Umarım yılın geriye kalanı iyi geçer. Plak şirketim hala aktif, fakat kısa bir ara veriyorum. İnsanlar çok hayal kırıklığına uğramadan önce yoğunlaşıp yayınlamam gereken bir dizi kayıt var.

Bildiğim kadarıyla eskiden bir punk rocker’dın, noise’e geçişin nasıl oldu biraz anlatmak ister misin? Kansas’da 70’lerde ve 80’lerde nasıl bir alt-kültür vardı, şu an nasıl?

70’ler ve 80’ler boyunca, metal, rap ve popüler kültüre ait diğer tür çöplükler tarafından kirletilmeye başlamadan önce punk rock dinleyerek büyüdüm. Yoğunlukla eski okul noise, deneysel, industrial ve black metal de dinliyorum. Çok iyi prodüksiyonlu ya da cilalı şeyleri dinlemeyi sevmiyorum. Çiğ, sert ve gürültülü işleri seviyorum. Missouri ve Kansas vaktiyle iyi “yeraltı” sahnelerine yataklık ediyordu sanırım, her ikisi de ABD’nin Güneyini kat eden “Bible Belt”in ortasında olsa da. Burası çok muhafazakar bir yer fakat sanırım atmosfer, farklı bir şeyler üretmek için çok güçlü bir arzuyu doğuruyor. Çevre ne kadar kısıtlayıcı olursa başkaldırıyı o kadar besliyor. Bugünlerde her şey palavra, olup biten çok ilginç bir şey yok. Her şey daha önceden yapıldı ve yeni şeylerin çoğu ya zayıf ya da ilginç değil.

Dünyanın birçok bölgesinden insanla irtibat halindesin, birçok cd yayınlıyorsun. Bu türe ilgi duyan insanları birleştiren nokta sence nedir? Noise’ in sistemle alıp veremediği nedir?

Sadece insanların eserlerinin yayınlanmasına yardımcı olmak istiyorum, küçük bir düzeyde de olsa. Bazı insanlar işlerinin bir plak şirketi tarafından, bir katalog numarası verilerek yayınlanmasını seviyorlar. Ben de tüm giderleri, posta masraflarını vs karşılıyorum, böylece çok parası ya da kaynağı olmayan sanatçılar bunlardan dolayı kaygılanmak zorunda kalmıyor. Bazı insanlar kendi eserlerini kendileri yayınlamayı seviyorlar, bu da son derece güzel. Olay şu ki, bu sadece CDR’lardan, mp3lerden ibaret, bu yüzden herkes bunu yapabilir, gerçekten. ‘Sistem’ tümüyle etrafımızı sarmış durumda ve biz de ‘sistem’in bir parçasıyız (o her neyse), bunu sevsek de sevmesek de. Hayat bir sistem, toplum bir sistem, doğa bir sistem. İletişim ve sanat da sistemler.

Sistemler her yerde, farklı yapısallık ve tutarlılık seviyelerinde varlar. İnsanlar sistemlerle ne yapmak istiyorlarsa sistemler o olur. Bir sistem yozlaşırsa “kötü” olarak algılanır. Eğer sistem insanlara yararlı olursa ve bir şeyler sağlarsa “iyi” olarak algılanır. Noise pek çok farklı insan için pek çok farklı şey ifade ediyor, fakat görünen o ki, Noise, genel olarak, eğlence ve müzik sistemi olarak görülen şeyi reddetmenin bir yolu.

https://www.youtube.com/watch?v=7PyKzBg3qqw

İtalyan fütüristlerin yazdığı “Gürültüler Sanatı” başlıklı manifestolarla hiç ilgilendiğin oldu mu? Yaptığınız müziğin yada günümüzdeki noise’in avangard bir beklentisi var mı?

Evet, Luigi Russolo’nun yazıları ve eserlerine aşinayım. Russolo’nun fikirleri ‘gürültü’ konseptinin geneli açısından bir rol oynasa da, Roil Noise için bir şablon olarak kullanılmadı ya da düşünülmedi. Açıkçası onun kim olduğunu plak şirketini kurmadan önce biliyor olsam da manifestosunu sadece birkaç yıl önce okudum. Elbette muhteşem bir zeka ve zamanının çok ötesinde. Eğer bugün hayatta olsa bugünün “noise piyasası” hakkında ve ses sanatının evrildiği yer konusunda ne düşüneceğini çok merak ederim.

Noise deyince, bir sürü alt-türler ortaya çıkıyor, kimi çalışmalar daha entelektüel bir vizyona sahipken kimi çalışmalar da sadece kendini ifade etmek üzere girişilmiş amatör çabalar. Roil Noise’i sen nerede görüyorsun?

RN tüm stilleri ve yaratıcı yöntemleri kucaklıyor. Hoşgörü göstermediğim tek şey ırkçı, seksist, milliyetçi ve faşist göt delikleri. Yönsüz, anlamsız, gereksiz ideolojik şiddetten uzak duruyorum. Bu tip bokları yayınlayan pek çok başka plak şirketi ve sanatçı var, insanlar eğer bunlarla ilgileniyorlarsa bu şirketleri takip edebilirler.

En son hatırladığım kadarıyla Rabbit Girls isimli bir projen vardı, bunun dışında başka gruplarda da çalıyor musun? Canlı olarak nerelerde çalıyorsunuz? Kansas’da bu türe ilgi nasıl?

Rabbit Girls bazen aktif olan bazen sessizliğe gömülen fakat hiç bitmeyen bir proje. Bir yere varıp varmamasıyla ilgilenmiyorum. Bazen Rabbit Girls adı altında müzik yapmak için motivasyonum oluyor bazense onu tümüyle görmezden gelip diğer şeylere odaklanmaktan mutlu oluyorum. Rabbit Girls’ün promosyonunu yapmıyorum bile. Hatta bu yılın başlarında yeni bir kayıt yayınladım “No Body” adı altında ve bugüne kadar sadece bu röportajda bahsettim bu kayıttan. Bu röportaj, kaydın promosyonunu yapacağım tek yer olacak muhtemelen ve bu kaydın şu ana kadar yaptığım en iyi iş olduğunu düşünüyorum.

Canlı performanslar vermeyi sevmiyorum, gerçekten.

Bu çevrede çok az kişi noise dinliyor. Bir avuç insan var ama gerçek bir “piyasa” falan yok ve bu muhteşem! Aynı zamanda gitar ve bass çalıyorum ve Feraltones adı altında punk/rock türünde kayıtlar da yapıyorum.

 

Söyleşiye katıldığın için çok teşekkürler Noah, son olarak söylemek istediğin birşeyler varsa buyur.

Röportaj için teşekkür ederim! Umarım üzerinde yaşadığımız gezegen gözüktüğü kadar kıyamete gömülmüş, sikilmiş bir yer değildir. Umarım insanlar birbirlerine karşı daha nazik olmayı öğrenirler. Yaşam kırılgan, fakat insanlar her fırsatta yaşamı parçalamak ve üzerinde tepinmek için oldukça kararlılar. Sadece negatif tarafa mı bakıyorum? Belki de, fakat çatışmaları çözmek için çok farklı yollar var. Bazen insanların acıdan ve eziyetten gerçekten zevk aldıklarını düşünüyorum.

roilnoise.com