[Film] George Orwell – A Life in Pictures

 

a. George Orwell 46 yaşında veda ettiği ve bu denli üretken bir yazı hayatına karşılık kısa bir ömür geçirdiği söylenebilecek yaşamında altı roman, dört ciltlik hatıra ve sayısız deneme yazı bırakır.

b. George Orwell, çağdaşı yazarların birçoğunun aksine, arkasında bir film ya da ses kaydı (BBC’de çalıştığı dönemlerin kayıtları hariç denebilir – ancak bu kayıtların gerçekleştiği bilinmesine rağmen, kayıtlar gün yüzü görmedi – bir başka iddiaya göre ise Orwell, İspanya İç Savaşı’nda yer aldıktan sonra bu kayıtların yok edilmesini bizzat BBC’den talep etti) bırakmadı. Sadece fotoğraflar bıraktı, sadece fotoğraflar…

c. Chris Langham’ın filmi, bir açıdan Orwell’i yeniden yaratıyor. Orwell olsaydı, bize göre, nasıl konuşurdu. Orwell olsaydı nasıl görüntülenirdi. orwell’in tepkisi ne olurdu? sorularına kendince cevaplar içeriyor. Bir yazarın sesini yaratmak ne anlama geliyor, izlemek gerekiyor.

d. George Orwell, 1984’ün yayımlanması öncesinde önemli bir yazarlık anlaşması öncesinde karısını, basit bir anestezi sırasında kaybeder. 1946’da gerçekleşen bu olayı takip eden yıl, Avrupa’da yüzyılın soğuğu diye geçer. Orwell’in zaten zayıf ciğerleri, savaşın da etkisiyle zayıflayan sağlığını bozar. 1946-48 yılları arasında hastanelerle, ciğeriyle ve kelimeleriyle boğuşur. Kitabın orijinal ismi “The Last man in Europe / Avrupa’daki son adam”dır.

e. Yayıncısı, kitabın 1948 yılı aralık ayı bitmeden tamamlanması gerektiğini belirtir. Orwell, bozulan sağlığına karşın zamanla yarışına başlar. Kasım ayı ortasına yaklaşırken elinde temize çekilmesi gereken 125.000 kelimelik bir taslak vardır. O kadar yorgun ve hastadır ki artık yürümeye gücü yoktur. Kasım ayı ortasına daktilosuyla yatağına kapanır. Uzun sabahlamalar sonunda 30 Kasım sabahında metni neredeyse tamamlamıştır.

f. Metin yayıncıya zamanında ulaşır. İsmi konusunda tereddütler vardır Orwell’de. Avrupa’daki son adam yerine 1984 mü olsa? Kitabın adının neden 1984’de karar kılındığı muammadır. Kimileri basım yılı olan 1948’in ters çevrilmişi der. Kimileri Jack London romanına gönderme der.

g. Kitap baskıya hazırlanırken, Orwell de artık kan tükürmeye başlamıştır. Ciğerlerini, “sıkılmış portakala” benzetir dostlarına. Kitap 8 Haziran 1949’da yayımlanır. Orwell yakın bir dostuna, “Bana yazdığın biyografi yazısını, merhumu anma yazısına dönüştürebilirsin” diye şaka yapar.

h. 1984’ün yayımlandığı 1949’un ekim ayında hastanedeki odasında Orwell, Sonia Brownell -1984’ün Julia’sını esinleyen kadın- ile gizlice, sadece en yakın arkadaşının olduğu bir merasimle evlenir. 1950 yılının ocak ayının ilk günlerinde Orwell, aynı hastane odasında, tek başına, tüberkülozdan ölür.