website statistics

Artık hiçbir şeyin yaşama katılmadığı bir çağda, yaşama ilişkin tüm düşüncelerimizi yeniden ele almak gerekir. Nesnelerin bizden öç almasının nedeni de bu üzücü kopukluktur; ve artık içimizde yaşamayan, nesnelerin akışında bulamadığımız şiir, ansızın olayların kötü yanından belirir; nedensiz tuhaflıkları olsa olsa yaşama sahip olamayışımızla açıklanabilecek onca cinayet hiçbir zaman görülmemiştir.

A.A.

[Futuristika VI]

Yeryüzlüler

N O N - S E R V I A M

Söyleşi

Kurgu

http://www.mag.futuristika.org/17738

Yeryüzlüler – PDF

Fütüristika çevresinin bir kez gerçekleşeceğini düşündüğü bir anlatı derlemesidir. Tekrarlanır mı bilemeyiz. Metinler Ocak 2014 son günlerinde bir araya geldi. Hızlı bir çalışmayla bir yıl sonra sunuyoruz.

Anlatılar: Ozan K., Akın Çetin, İlkay Yıldız, Bilge Güler, Emel Altay, Gülen Altan, Hande Tulum, Recep Şener, Eda Gündüz, Barış Yarsel

Çizimler: Ayça Ceylan

Şubat 2015, Kadıköy

Content

27 Kasım 2011’de “Düş Mag: İnteraktif matbu yayın hazırlığı” adıyla fmag içerik platformu bünyesinde yapılan atölye çalışmasında, orada bulunan ya da öncesinde ve/veya sonrasında içerik gönderen katılımcılarla hazırlanan, tek sayılık dergi denemesini sunmak isteriz. Doğaçlamayı abarttığımız söz konusu günde, internet bağlantısını yanındaki vınn ile çözen katılımcımıza, sabah çayını tedarik ettiğimiz Tophane bakkalına, DEPO ekibine, tüm gelenlere, başka şehirde olduğundan içeriği online gönderenlere, tam biz geçtikten sonra inen sise ve Grizine ekibine teşekkür ederiz.

Amaç, çok büyük bütçeler olmadan, basılı ve online dergi yapmanın mümkün olduğuna bakmaktı, birbirini hiç tanımayan bir grup insanın ortaya çıkardığı Düş’Mag’deki bir yazıya eşlik eden video’daki gibi, deniyoruz, düşüyoruz, deniyoruz, düşüyoruz, uçmayı öğreniyoruz.

DÜŞ’MAG Atölyesi sırasında konuşmalara arka planda eşlik eden ve düşmeye, yerden yükselmeye ve tüm mecazlara gönderme/çağrışım yapan şarkılar:

Can’t Help Falling In Love – Elvis Presley, The Consequences Of Falling – k.d. lang, Düşmedim Daha – Umay Umay, Ever Fallen In Love – Nouvelle Vague, The Fallen – Franz Ferdinand, Fallen Snow – Au Revoir Simone, Falling – Nick Cave & Warren Ellis, Falling – John Frusciante, Falling Away With You – Muse, Falling Down – Oasis, Falling Down – Scarlett Johansson, Falling from Grace – The Gentle Waves, Falling In Love – Eagle Eye Cherry, Falling In Love At A Coffee Shop – Landon Pigg, Falling Man – Blonde Redhead, Falling Slowly -The Frames, Free Falling – Tom Petty and The Heartbreaker, The Greatest – Cat Power, I Can’t Help Falling In Love With You – Elvis Presley, I Hope That I Don’t Fall In Love With You (Tom Waits) – Emiliana Torrini, I’ve Just Seen A Face – The Beatles, Jigsaw Falling Into Place – Radiohead, Let’s Never Stop Falling In Love – Pink Martini, Listen To The Falling Rain – Jose Feliciano, My Love Will Fall – Skunk Anansie, Rain Fall Down – The Rolling Stones, Raindrops Keep Falling On My Head – Engelbert Humperdink, Stand By Me – Oasis, (Tonight) Are You Trying To Fall In Love Again – Tindersticks, Way To Fall – Starsailor, Yerden Yüksek – Neyimser

PDF İndir

F: Melis Manav

Ekip:

Akın Çetin, Türkşan Karatekin, Mahir Duman, Elif İnci Doğruer, Özgün Çeçen, Ferhat Uludere, Duygu Akbulut, Serkan Tanış, Engin Türkgeldi, Sinem Bozbulut, Ozan K, Merve Koyuncu, Gözde Akgüngör Pamuk, Beyza Becerikli, Ayşegül Tuna, Barış Yarsel, Pınar İlkiz, Emrah Sayar, Murat Özköroğlu, Saliha Yavuz, Papatya Tıraşın, Denep Kahraman

“Bir düşle başlayan bir hikaye düşüşle sona erer ya da tam tersi”

dada

1916’da Hugo Ball ve Tristan Tzara tarafından Zürih’te açılan mekan “Cabaret Voltaire”in avangard temasıyla, yayımlanmış yazılardan yaratılan tesadüfi şiir parçaları. Sayfayı yenileyince yenisi gelir. Voila!

[su_divider top=”no”][sws_divider_basic][/su_divider]

[intense_tabs trigger=”click” animation=”none” autoplay=”” loop=”” speed=”3000″][intense_tab title=”HAKKINDA” active=”” border=”3px solid e8e8e8″ link_target=”_self” icon_source=”batch” icon_stack_source=”batch” icon_size=”1″ icon_position=”left” icon_spin=””]1 Ocak 2008’den bu yana garip aralıklarla sürüyoruz. İstediğimizden daha azız, hak ettiğinizden fazlayız. Camdan sarayları yıkmak, çağımızın çürük edebiyatını öldürmek istiyoruz. Bizler, rahatsızlıkları olan insanlarız.

Bazı memnuniyetsizliklerimiz asabiyetimiz ve tekinsizliğimiz mevcut. Seslenmeyen, bağırmayan, çağırmayan, acele etmeyen, özneleştirmeye mesafeli durmaya çalışan üretim arayışındayız. Şöyle düşünün: Biz golem yapmak istiyoruz. Bir beden olmayan beden. Ağızsız, sözsüz, sınıfsal yargıların dışında kalmış, kendine estetik bir çizgi bahşedilmemiş bir başka varlık arayışındayız. Metinlerin dışına, kelimelerin dışına, müziğin kenarına, vidyolara sıkıştırılmış ama fazlasını talep eden sekansa, kolajlara, bilincin bozumuna açığız.

Mıntıkadayız. Sınırının dışındakinin yasağını tanımak istemeyen bir ara bölgede, rutubetli, makyajsız, biraz derbederiz. Biz kendi devrimizin vasiyetnamesiyiz, sizlere karşı kendimizin hezimetiyiz. Bazı anahtar kelimelerimiz: grotesk, melanet, merdümgrizlik, anti-sanat, aşk, şeytan, acı, elem, keder, kara, devletsizlik ve bu gibi konular. Bu kadar şamataya, gürültüye ve yaşama hırsına karşın, tek umudumuz, dileriz, çılgınca sevilirsiniz.

İletişim için:

info et futuristika nokta org,
Fahrettin Kerim Gökay Cd. Güran2 Apt. 23/2 D:11
Hasanpaşa Kadıköy / İstanbul +90 0216 700 1466

 

ARŞİV

[/intense_tab][intense_tab title=”YASAL” active=”” border=”3px solid e8e8e8″ link_target=”_self” icon_source=”batch” icon_stack_source=”batch” icon_size=”1″ icon_position=”left” icon_spin=””]

Katılım şartları ve gizlilik sözleşmesi

Katılım ve içerik

Futuristika eklektik bir yapıya sahiptir; pek çok çeşitte çalışmaya yer verir, her katılımcıya eşit derecede şans tanır. Dergiye ulaşan uzun ya da kısa, az ya da çok tüm içerik; yazı, röportaj, şiir, öykü, deneme, makale, imaj, müzik, film, vs., yollanan her tür tek ya da karışık disiplinlerde çalışmalar değer görür, dergi konseptine uyduğu sürece yayımlanır.

Futuristika, kolektif bir yapıda hazırlanan, çevrimiçi ve e-posta aracılığıyla yayınlanan bir web dergisi olup; belirli bir entelektüel çizgiyi yakalamış; Anayasada belirtilen hak ve özgürlükler ile kısıtlamaların dışına çıkmayan her türlü kültür, sanat, tasarım, müzik, resim, edebiyat ve benzeri içeriğe açıktır.

Bu konuda daha belirgin bir fikir oluşturmak adına işlerinizi yollamadan önce dergiyi ayrıntılı bir şekilde incelemenizi tavsiye ederiz.

Çalışma sahipleri, ürünlerini gerçek ya da müstar bir isimle gönderebilir, yayınlayabilirler.

[su_highlight background=”be973a” color=”ffffff”]Futuristika’ya yayımlanması için gönderilen çalışmalar daha önce internet üzerinde yayımlanmamış olmalıdır. Daha önce basılı yayınlarda yer alan çalışmaların ilk yayınlandığı kaynak belirtilmelidir.[/su_highlight]

Yayımlanan ürünlerden yapılacak alıntı ve kaynak göstermelerde eser sahibine atıfta bulunulması zorunludur.

Gönderilen çalışmalardaki imla kurallarına müdahale edilmiyor olunsa da Futuristika, tüm çalışmalarda tashihe gitme hakkını saklı tutar.

Yayın hakları

Futuristika’ya gönderilen her türlü görsel, işitsel, metinsel ve benzeri çalışmalara yönelik olarak Telif Hakları Kanunu’nda “sahibinin hususiyetini taşıması, şekillenmiş olması, kanunda sayılan eser türlerinden birine girmesi ve fikri bir çabanın sonucu olması” olarak tanımı yapılan ve maddi bir kazanım getirmesi beklenen ürünlerin yayımından doğan telifi -bu hakkı tanımakla beraber- ödemez.

Sitede yer alan müzik çalışmaları, şarkılar ve albümler, onları üretenlerin ücretsiz dağıttığı albümlerdir. Bunlar dışında yer alan linkler de başka paylaşım sitelerinden alıntıdır. Hiçbiri bu site sahipleri tarafından internete yüklenmiyor. Müziğin aracısız olarak dinleyiciye ulaşmasından yana olmamızın dışında, özellikle, unutulmaya yüz tutmuş, normal kanallarda Türkiye’de bulunması zor albümlerin linkleri veriliyor ve bunlar da paylaşıma açık site ve network’larda bulunuyor, burada sadece fikir vermesi için yayımlanıyor.

Dergide görüp/dinleyip beğendiğiniz grubun/sanatçının albümünü (bulabilirseniz) satın almanızı, dosyaları kendi bilgisayarınızdan 24 saat içerisinde silmenizi tavsiye ederiz.

Futuristika’ya gönderilen ancak yayımlanmayan çalışmalar üçüncü şahıslarla paylaşılmaz, geri gönderilmez.

Futuristika’da, dergi yazarlarınca yayımlanan metinleri ve diğer çalışmaları sözde uygar dünya adına sahiplendik ve Creative Commons lisansıyla para kazanmak amaçlı kullanılması dışında paylaşıma açtık. Bilginin serbest dolaşımını savunuyoruz fakat yine de, muhakkak kullanmak isterseniz, haber vermenizi, metinleri tümüyle değil alıntı yaparak kullanmanızı, mutlaka direkt bağlantı vererek kaynak göstermenizi, görsellere siteden direkt bağlantı/link vermemenizi tercih ederiz. Aksi durumda ve diğer tüm yayın haklarının ihlali durumunda Futuristika’nın hukuki hakları saklıdır.

Hukuki sorumluluk

Futuristika web dergisinde, eklerinde, alt alan adlarında yayımlanan yazıların, yorumların içeriğinden imza sahipleri sorumludur. Burada yayımlanmış olmaları, bu görüşleri kısmen ya da tümüyle benimsediğimiz anlamına gelmez. Yazılarda belirtilen görüşler yazının yayınlandığı an için geçerlidir ve bu görüşlerin zaman içinde değişmeyeceği anlamına gelmez. Yazılarda linklerinin verilmiş olması, linki verilen her türlü görsel/işitsel/metin içeriği kısmen ya da tümüyle benimsediğimiz anlamına gelmez.

Üye, abone ve kullanım gizliliği

Futuristika’ya üye veya abone olan, yorum bırakan veya iletişim formunu dolduranların belirttiği e-posta adresleri ticari/ticari olmayan amaçlarla kullanılmaz ve hukuki durumlar haricinde üçüncü şahıslarla paylaşılmaz.

Futuristika’da yayımlanan çalışmalara yapılacak yorumlarda tahkir, tezyif, tekfir içeren ifadelere başvurulması durumunda yorum uyarı yapılmaksızın kaldırılır ve yorum sahibinin hesabı süresiz kapatılır ve bu eylemleri gerçekleştirenlere karşı hukuki haklar saklıdır.

Yerel dergini destekle!

[/intense_tab][intense_tab title=”KATILIM” active=”” border=”3px solid e8e8e8″ link_target=”_self” icon_source=”batch” icon_stack_source=”batch” icon_size=”1″ icon_position=”left” icon_spin=””]

Her türlü öneri, şikayet, mutluluk ve hüzünlerinizi bize ulaştırmanızda -şimdilik- bir sakınca görmüyoruz. Futuristika’ya katılım için işlerinizi

[edit] et [futuristika] nokta [org] adresine yollayabilir ya da aşağıdaki form bizimle temasa geçebilirsiniz. Lütfen işlerinizi, sadece görüş ve eleştiri beklentisi ile yollamayınız. Lütfen işlerinizle beraber kendiniz kısaca tanıtan bir yazı ve isteğinizi belirten bir not yollayınız. “Hazırladığım bir yazı, şarkı, iş, dünyayı acayipleştirdiğine inandığım bir hareketim var, Fütüristika’da yayınlansın!” diye bir isteğiniz varsa;

Fotoğraf/resim/yazı/ses çalışmaları için, portfolyo gönderilerinize:

1- Resimler en az 10-15 adet görsel, 300 dpi, maksimum 700 px yüksekliğinde,
2- Video çalışmasının var ise internet linki, yok ise bir paylaşım sitesine yüklenmiş olarak linki,
3- Ses dosyasının var ise internet linki, yok ise bir paylaşım sitesine yüklenmiş olarak linki,
4- Yazı başlığı eklenmiş olarak, türkçe kullanımına dikkat ederek, noktalama işaretlerinden sonra boşluk kullanmak,
5- Hakkınızda kısa da olsa, 200 kelimeyi geçmeyecek şekilde bilgi,
6- Çalışmanızın çıkış noktasını anlatan, 500 kelimeyi geçmeyecek bilgi,

ekleyebilirsiniz.

[/intense_tab][intense_tab title=”DEDİLER” active=”” border=”3px solid e8e8e8″ link_target=”_self” icon_source=”batch” icon_stack_source=”batch” icon_size=”1″ icon_position=”left” icon_spin=””]”gayet sıradan konuları mevzu edinirken, “merak” denilen enteresan duygunun sürekli cezbedici bir hal almasına yol açan güzide dergi.” – la belle indifference, ekşi sözlük

“The Goddes Bunny’den, Meksika Corrido’larına, Ece Ayhan şiirlerinden uyarlanan zombi filminden, Morrison’ın William Blake’le edebi ilişkisine kadar geniş bir alana sahip yazıların, mütevazı görünümlü, fakat arkasında oldukça derin bir çalışma barındırdığı da hissediliyor.” – Özge Atasel, Agos

“yok mu beni ziken diye bağıran bir enteresan mevzular dergisi.” – arkadasin abisi, ekşi sözlük

“Şizofrengi gibi.” – Okur Mektubu

“Nasıl kafalar yaşıyorsunuz.” – Okur Mektubu

“Allahsızlar.” – Okur Mektubu

“Sizin CANINIZ SAĞOLSUN. “, Anikid, twitter

“futuristika da böyle bi dergi işte. ‘dileriz, çılgınca sevilirsiniz.'” – Gloria, twitter

“Ya benim metis anarşistinden futuristika yazarından iç mihrakçıdan daha orjinal tavırlarım var fakat bi dikkat çekemedim” – Uagh, twitter[/intense_tab][intense_tab title=”ENGLISH” active=”” border=”3px solid e8e8e8″ link_target=”_self” icon_source=”batch” icon_stack_source=”batch” icon_size=”1″ icon_position=”left” icon_spin=””]Futuristika is a Khalkedon-Istanbul based magazine, founded by Barış Yarsel, dedicated to counter-culture in all of its various forms. The magazine is a collective of articles on any subject that is grotesque, public enemy, pleasurable, weird on a variety of themes such as fine arts, music, literature, cinema, culture, politics and violence.

info[et]futuristika[dot]org
Kadikoy, Istanbul

Some points from the history:

Media sponsor: Colophon2009, the second edition of the biennial Colophon international magazine symposium held March 13th – 15th in Luxembourg.

The Turkish magazine selected to take part in the Magazines of Omotesando Hills (MOOH) Library exhibiton that took place in Tokyo in March 2009.

Placed in the international independent magazine catalogue “We Make Magazines”.

Attended the first International Roaming Biennial of Tehran, curated and organized by Amirali Ghasemi and Serhat Köksal

Organised a contest for Edgar Allan Poe’s 200th Birthday Celebrations

Managed a workshop on independent publishing and e-magazines in the FMAG event / created a one-shot magazine with contributors online and offline.

Hosted film event with Poetry Scores

Organised specific events for zombie-poetry movie made as a tribute to Turkish poet Ece Ayhan Caglar.

Hosted The Head Project in two cities, Bursa and Istanbul and took award as The Head First winner.

Futuristika! Disclaimer

As futuristika magazine, we state that;-the views and opinions expressed here represent our own and not those of the people, institutions or organizations that we may or may not be related with unless stated explicitly. This magazine is our personal space that provides a snapshot of the knowledge, views, and opinions that we hold at a particular point of time and these might change over a period of time. We reserve the right to evolve our knowledge, thoughts, and viewpoints over time and to change them without assigning any reason.

-We are not responsible for content shown in external content, web sites, etc. readers might end up via links given on this site. links on this site are provided as a means of convenient access to our readers to the information contained therein. We are in no way responsible for the content of any other site including any product or services that may be offered through other sites.

-We do not necessarily share the views of commentors of this site. We are not responsible for the content in comments other than those made by us, or in the articles or other online content that we may link to. tasteless and insulting comments, any personal remarks and attacks, any comments that reek link spam and marketing messages may be deleted.
-Email addresses submitted during registration, commenting or contacting via contact form will not be used for any purpose except to identify the user. Emails will not be shared, distrubuted or used in any other context without the expressed permission of the user and you should do so too.-All site text expect other wisely stated given the credits to the original creator is copyright to us since the dawn of humanity until the great darkness and we all shall know that there is no dispute about that. See: Creative Commons.

-None of the links featured on this site contains albums that we have uploaded ourselves. All the uploads shown on this site have been found on various sharing sites and networks, all available to public. We are simply allowing our readers who do not have the resources or the ability to sample and enjoy music that would otherwise go unheard. We encourage our readers to buy the original albums of their favorite artists they sample on this site or anywhere else.

Support your local magazine!

[/intense_tab][/intense_tabs]