Elia Kazan’ın yönettiği, senaryosunu Tennessee Williams’ın tek perdelik oyunu 27 Wagons Full of Cotton’dan uyarladığı 1956 yapımı Baby Doll, artık neredeyse unutulmuş olsa da, sinema tarihinin yasaklanan ilk filmleri arasında olması nedeniyle bizim için güncelliğini korumaktadır.

Amerikan Katolik Aileler Birliği’nin sinemalarda oynamasını yasakladığı film, aslında hiç seks sahnesi içermezken, havada gergin bir şehvet duygusu hakimdir. Kurulu belki bu rahatsız etmiştir. Filmde, çocuk görünümlü genç gelini Carroll Baker oynamaktadır. Müthiş bir arzu nesnesi olarak dikkat çeken Baby Doll, üzerinden hiç çıkarmadığı gece elbisesine zamanla adını vermiş olur.

Genç kadınla evlenen, lümpen Archie, 19 yaşındaki karısıyla ilişkiye girebilmek için 20 yaşını doldurmasını beklemek zorundadır. 20. yaşa doğru ilerlerken, karakterlerin ilişkileri de gerilir. Filmin başarısı, doğrudan cinsellik sunmadan yoğun bir seksüalite hissi vermesidir.

Baby Doll: Beni mobilyası olmayan bir evde yaşatan adamla aynı odada kalamam. Bunu duymuş olsa babacığım mezarında ters dönerdi, oracıkta dönerdi.

Archie: Baban, sen her söylediğinde mezarında ters dönüyor olsaydı, mezarlığın ters yüz edilmiş olması gerekirdi.

ELIA KAZAN – BABY DOLL – 114 dk – 1956

BABY DOLL; SANSÜR ve İÇ ÇAMAŞIR REKLAMLARININ BAŞARISI

Filmde başparmağını emen genç kadın imgesi kilisenin öfkesini çekti. Kardinal Spellman “Bu filmi seyretmeye cüret eden kimse, bu utanmaz kadına bakan kimse, ölümcül bir günah işler. Tanrı’dan korkan bu ülkede bu kadar iğrenç, tiksindirici ve kaba bir şey gözler önüne serilmemiştir.” derken, filmin reklamlarından daha fazla ilgi görmesine neden oldu ve Baby Doll geceliklerinin satış adedi 25 milyona ulaştı.