[dEUS, Turbonegro, You Slut!, Larvae, Fiona Apple]

Belçikalı art rock şahanesi dEUS, punk ile folk, progressive ile indie kafaları birbirine karıştırmadan şık bir müzik yapıyor yıllardır. Değerlerini bilen biliyor kuşkusuz. Yeni albümleri Following Sea’de tek fransızca şarkı pek güzel bir arapası olmuş. Grubun yetmişlere selam çakan enstrüman kullanımlarıyla albüm bizi şenlendirdi.

———————————————————

Turbonegro yeni albümleri Sexual Harassment’ı 13 Haziran’da yayımladı. Grubun yeni vokalisti Tony Sylvester, Norveçli punk-rock’n’roll tayfasının çzigisini bozmadan devam ettirmiş gözüküyor. Eski bir türkçe fanzinde yazdığı gibi, “Turbonegro kanundur kanun!”

———————————————————

İngiliz math rock grubu You Slut! yeni albümü Medium Bastard, teknik abanan üzerinde de duygusal bir piç gibi sızlatan musikilerde.

———————————————————

Larvae, Amerikalı Matthew Jeanes’in ilginç bir projesi. Standart bir müzikal üretimden çok, süper 8 filmler, oyuncak video kameraları, graifk tasarım gibi değişik elementlerin müzikle birleşimi denebilir. Star Wars için de bir dizi kısa film ve albüm ile saygı duruşunda bulunan Larvae, 1998’den beri bu disiplenelrarası enteresan sanatsal çizgiyi sürdürüyor. Uzun zamandan beri müziğe ara vermişti, o dönünce biz de dönmüş sayıldık.


———————————————————

“Kesinlikle yeni pabuçlar alayım diue alışveriş yapmıyorum / Kesinlikle kendimi oraya buraya yaymıyorum / Ama rahatsız olmakta bayağı iyiyimdir / Bu yüzden sürekli değişip duruyorum / Sıradışı bir makineyim ben / Sıradışı bir makine”