Alex Turvey’nin yönetmenliğini yaptığı Bare Bones kısacık bir korku gerilim filmi. Londra’daki Le Gun / Bare Bones 6 Sergisi için yapılmış.

Alex Turvey her ne kadar, biraz “popüler” görünse de, karanlık imgeli, gerçeküstü havalara gönül veren tarzı çalışmalarını değerli kılıyor.

Kendisinden birkaç kelam aktarıyoruz:

Deniz kıyında büyümek, Cornish folkloru daha çocukluğumdan itibaren yatarıcılığımda büyük etki bıraktı, ki bu durum bugün de geçerlidir. Yerek köylerdeki geçit törenlerinde şahit olduğum teatral olan, dehşetli, ritüelistik ve hatta sıklıkla cinsel performansların çalışmalarımda bir izi var muhakkak. Özellikle favorim ise Obby Oss festivalidir. Her mayıs ayında at gibi bir deli, Oss, korkunç bir maske ve devasa bir kara pelerinle kasabadan geçiş yapan bakire kızları yakalamaya çalışır. Küçücük bir kasabada gündüz düşleri olan bir oğlan çocuğu için güçlü bir etki.

Tekstil tasarımcısı bir anne ile illüstratör bir babanın çocuğu olarak yaratıcı bir çevrede büyüdüm diyebilirim. Film ve animasyonlara düşkün olmama rağmen işe nasıl başlayacağımı bilmiyordum. Arkadaşlarımdan topladığım birkaç yüzlük ile girdim sektöre. 300 yönetmen arasında Grizzly Bear’in BBC promosunu yönetme hakkı kazanmam çok değişik oldu.

Çalışmalarım biraz süslenmiş biçimde gerçeküstü folk korku stilinde diyebilirim. Belirli bir mevcut trendi takip etmiyorum ama eski analog kamera hileleri ve son dönemdeki edit tekniklerinden heyecan duyuyorum. 1920’lerin Rus ve Alman filmleri ile bazı 50-60’lar Fransız Yeni Dalga değerleri de büyük ilham kaynakları. Son dönemde British Film Institute’de Louis Malle’in Zazie dans le Metro’sunu izledim de, hızlandırılmış gerçeküstü sekanslar aklımı başımdan aldı.”

www.alexturvey.com

Grizzly Bear – Knife – Yönetmen: Alex Turvey

Cheatahs ♥ Warrior – Making Of – Yazan Yöneten: Alex Turvey